VB/SP/R/T/70 Groz Tool Makers Vee Block & Clamp Set Non Protruding, 70 X 63 X 45mm, 37mm Capacity
Manufactured from high grade tool steel fully hardened to 55-60 HRC.
Permissible Height difference between matched pairs - Within 0.0002" (5 microns).
Parallelism and Squareness of Vee grooves with respect to all surfaces - Within 0.0003" (8 microns).
Parallelism of opposite faces of Vee Blocks - Within 0.0003" (8 microns).
Squareness of adjacent exterior faces of Vee Blocks - Within 0.0003" (8 microns).
Flatness of Working Faces - Within 0.0002" (5 microns)
Code: VB/SP/R/T/70
Dimensions: 70 x 63 x 45mm
Capacity: 37mm
SKU GZ-03080
Barcode # 8901486030807
Brand Groz
Shipping Weight 2.4400kg
Type SET
Be The First To Review This Product!
Help other Refast Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
More From This Category
VB/SP/V/100S Groz Tool Makers Vee Block & Clamp Set Versatile,  100 X 75 X 75mm, 57mm Capacity
VB/C/4 Groz Cast Iron Vee Block-Matched Pair, 100X 40X 65mm, 56mm Vee WIDth
MVB/4S Groz Tool Makers Magnetic Vee Block, 100 X 75 X 95mm, 70mm Capacity
AVB/1P Groz Tool Makers Adjustable Vee Block - Matched Pair,  23 X 100 X 75mm, 125mm Capacity
VB/T/30 Groz Tool Makers Vee Block & Clamp Set, 40 X 32 X 32mm, 25mm Cap.
VB/T/35 Groz Tool Makers Vee Block & Clamp Set, 50 X 37 X 37mm, 32mm Cap.
VB/Bb/1-2 Groz Tool Makers Ball Bearing Vee Block & Clamp Set -  Matched Pair, 63mm 100Kg Capacity
VB/C/6 Groz Cast Iron Vee Block-Matched Pair, 150X 62X 88mm, 78mm Vee WIDth